Kalendarium 2018

Barsebäcks Folkdanslag

KALENDARIUM - BARSEBÄCKS FOLKDANSLAG - 2018

 

LOKAL: FOLKETS HUS

Annelövsvägen 1, 244 71 Dösjebro

 

 

 

 

 

 

Datum

 

 

Aktivitet

Ansvarig

Tid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan

 

 

 

 

 

9

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

Kl 18-19

9

 

 

Folkdans

Kajse o Birger

Kl 19

10

 

 

 

Styrelsemöte

Rolf

Brita Kl 14

16

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

16

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 19 - 21

17

 

 

Musiksektionen

Stig

Jörgen Kl 13.45-16.00

23

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

Kl 18-19

23

 

 

Folkdans

Kajse o Birger

Kl 19-21

30

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

30

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 19-21

 

 

 

 

 

 

FEB

 

 

 

 

 

6

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

Kl 18-19

6

 

 

Folkdans

Kajse o Birger

Kl 19-21

7

 

 

Musiksektionen

Stig

Sonja o Stig Kl 13.45-16

13

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

13

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 19-21

20

 

 

Årsmöte

Rolf

Separat kallelse

27

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

Kl 18-19

27

 

 

Folkdans

Stina o Lennart

Kl 19-21

 

 

 

 

 

 

Mars

 

 

 

 

 

6

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

6

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 19-21

7

 

 

Musiksektionen

Stig

13.45-16 Cege

10

 

 

Klippan

 

Separat kallelse

13

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

Kl 18-19

13

 

 

Folkdans

Kajse o Birger

Kl 19-21

14

 

 

Styrelsemöte

Rolf

Stina Kl 14

20

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

20

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

KL 19-21

27

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

18-19

27

 

 

Folkdans

Kajse o Birger

Kl 19-21

 

 

 

 

 

 

April

 

 

 

 

 

3

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

3

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 19-21

4

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16 Stina

9

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16 Lars

10

 

 

Nordlekträning

Stina o Lennart

Kl 18-19 Ingrid o Christer spelar

10

 

 

Folkdans

Kajse o Birger

Kl 19-21 Spelgruppen c:a 20 minuters spel till dans

17

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

17

 

 

Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 19-21

24

 

 

Extra Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18-19

24

 

 

Avslutning

Stina o Lennart

Kl 19-21 Lunds Spelmansgille

25

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 14.45-16 Dirk

30

 

 

Valborgsfirande

Rolf

Löpande info

 

 

 

 

 

 

Maj

 

 

 

 

 

8

 

 

Styrelsemöte

Rolf

Kl 18.00 Lars

 

 

 

 

 

 

Juni

 

 

 

 

 

3

 

 

Träning inför Nordlek o Trollsjön samt Midsommar och uppdansningen

Stina o Lennart o

Rolf

Kl 10-17 Eslöv

18

 

 

Cykeltur

G-B-PO, MoJ

Kl 16.- ?

23

 

 

Midsommar

firande

 

Löpande info

 

 

 

 

 

 

Juli

 

 

 

 

 

10-15

 

 

Nordlek Falun

Stina o Lennart

Separat program

 

 

 

 

 

 

Aug

 

 

 

 

 

2-5

 

 

Polskeuppdans o kurs i Östersund

SoL

Separat program

 

 

 

 

 

 

28

 

 

Styrelsemöte

Rolf

Kl 14 Rolf

29

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13,45-16.15 SoL

 

 

 

 

 

 

Sept

 

 

 

 

 

11

 

 

Önskedanser

SoL

Kl 18-19

11

 

 

 

Folkdans

SoL

Kl 19-21

12

 

 

Musikgruppen

Stig

Kl 13.45-16.15

18

 

 

Extra Bygde o polskedans

SoL

Kl 18-19

18

 

 

Bygde o Polskedans

SoL

Kl 19-21

 

 

 

 

 

 

25

 

 

Önskedanser

SoL

kl 18-19

25

 

 

Folkdans

SoL

Kl 19-21

26

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.15

 

 

 

 

 

 

Oktober

 

 

 

 

 

2

 

 

Extra Bygde o Polskedans

SoL

Kl 18-19

2

 

 

Bygde o polskedans

SoL

Kl 19-21

9

 

 

Önskedanser

SoL

Kl 18-19

9

 

 

Folkdans

SoL

Kl 19-21

10

 

 

Musisektionen

Stig

Kl 13.45-16.15

16

 

 

Extra Bygde o Polskedans

SoL

Kl 18-19

16

 

 

Bygde o Polskedans

SoL

Kl 19-21

22

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13,45-16,15

23

 

 

Önskedanser

SoL

Kl 18-19

23

 

 

Folkdans

SoL

Kl 19-21

27

 

 

Besök av 12-tur

Rolf

Se utskick

30

 

 

Extra bygdeo Polskedans

SoL

Kl 18-19

30

 

 

Bygde o Polskedans

SoL

Kl 19-21

 

 

 

 

 

 

Nov

 

 

 

 

 

6

 

 

Önskedanser

SoL

Kl 18-19

6

 

 

Folkdans med dans till musiksektionen

SoL; Stig

Musiksektionen spelar till dans Kl 19-21

7

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13.45- 16.15

12

 

 

Styrelsemöte

Rolf

Kl 14.00 Brita

13

 

 

Extra bygde o Polskedans

SoL

Kl 18-19

13

 

 

Bygde o Polskedans

SoL

Kl 19-21

20

 

 

Buggkurs

Ingrid o Östen

Kl 18-21

27

 

 

Extra Bygde o Polskedans

SoL

Kl-18-19

27

 

 

Avslutning

SoL

Kl 19-21 Lunds Spelmansgille

28

 

 

Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.15

 

 

 

 

 

 

Dec