Kalendariun 2019

Barsebäcks Folkdanslag

KALENDARIUM - BARSEBÄCKS FOLKDANSLAG - 2019


LOKAL: FOLKETS HUS

            Annelövsvägen 1, 244 71 Dösjebro

           

 







Datum



Aktivitet

Ansvarig

Tid







Jan






9



Styrelsemöte

Rolf

Kl 14.00     Stina

15



Herta begravs


Kl 13,00

15



Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18.00-21.00

16



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

25



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

29



Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18.00-21.00







Febr






6



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

26



Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18.00-21.00







Mars






5



Årsmöte+

Folkdans

Rolf

Kl 18.00-19.oo...

Därefter folkdans till 21.00

6



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

12



Danskväll med lite instruktion

Stina o Lennart

Kl 18.00-21.00, med musik av Musiksmedjan.

Jenny, Lasse o Leif

13



Birger begravs

Rolf

KL 10.30

19



Folkdans med bland annat framträdandeprogram och övrigt sista timmen

Stina o Lennart

Kl 18.00-20.00,+

lokal tiilgänglig till 21.00

20



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

26



Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18.00-21.00







April












2



Folkdans

Stina o Lennart

Kl 18.00-20.00 +

lokal tillgänglig till 21.00

3



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

9



Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18.00-21.00

16



Folkdans

Stina o Lennart

Kl 18.00-20.00+

lokal tillgänglig till 21.00

17



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00

23



Bygdedans

Stina o Lennart

Kl 18.00-19.00

23



Danskväll med Lunds spelmansgille 

Stina o Lennart

Kl 19.00-21.00

30



Lions Framträdande med 3-härad

Rolf

Kl 20.00







Maj






8



Musiksektionen

Stig

Kl 13.45-16.00






Juni






17

Cyckeltur

Monica o Jörgen, Gull-Britt o Per-Olof

Kl 17.00

18

Träning inför midsommar

Rolf

Kl 18.00-20.00

22



Midsommar i Barsebäcks bygdegård

Rolf

Kl 14.00







Augusti





27



Träning inför Skånedagen


Senare besked

28

Styrelsemöte

Rolf

14.00 Per

31

Skånedagen i Eslöv

Rolf

Senare besked


Sept






4

Musiksektionen

Stig

13.45-16.00

10

Exstraträning

SoL

18.00-19.00

10

Danskväll med instruktion

SoL

19.00-21.00

17

Extraträning

SoL

18.00-19.00

18

Musiksektionen

Stig

13.45-16.00

17

Bygdedans

SoL

19.00-21.00

24

Extraträning

SoL

18.00-19.00

24

Danskväll med instruktion

SoL

19.00-21.00

Okt

1

Extraträning

SoL

18.00-19.00

1

Bygdedans

SoL

19.00-21.00

2

Musiksektionen

Stig

13.45-16.00

8


Extraträning

18.00-19.00

8

Danskväll med instruktion

19-21.00

15

Extraträning

SoL

18.00-19.00

15

Bygdedans

SoL

19.00-21.00

16

Musiksektionen

Stig

13.45-16.00

22

Extraträning

SoL

18.00-19.00

22

Danskväll med instruktion

SoL

19.00-21.00

26



Besöka 12-tur

Rolf

Senare besked

29

Extraträning

SoL

18.00-19.00

29

Bygdedans

SoL

19.00-21.00

30

Musiksektionen

Stig

13.45-16.00

Nov






5

Extraträning

SoL

18.00-19.00

5

Danskväll med instruktion

SoL

19.00-21.00

12


Extraträning

SoL

18.00-19.00

12

Bygdedans

SoL

19.00-21.00

13

Musiksektionen

Stig

13.45-16.00

19

Extraträning

SoL

18.00-19.00

19

Danskväll med instruktion

SoL

19.00-21.00

26

Extraträning

SoL

18.00-19.00

26

Danskväll med Lunds Spelmansgille

SoL

19.00-21.00


27




Musiksektionen


Stig


13.45-16.00

Tack för trevliga träffar




























































































































































i